Od najmłodszych lat wpaja się dzieciom, że należy dbać o zęby. Są one odzwierciedleniem stanu zdrowia oraz dają  poczucie pewności. Jeśli mamy zęby zdrowe i białe, wzrasta nasza samoocena i poczucie atrakcyjności. Mając zęby  zniszczone lub przebarwione nie tylko źle wyglądamy, ale i czujemy się niekomfortowo.

Zatem chwytamy za szczoteczki!

Każdego dnia szczotkujemy zęby kilkakrotnie. Prawidłowo powinniśmy tę czynność wykonywać po każdym posiłku. Wydaje  nam się, że ta prosta czynność nie wymaga zbyt wielkiej techniki. Tymczasem okazuje się, że 70% Polaków nie wie  jak prawidłowo szczotkować zęby.

Najczęściej popełniane błędy:

– szczotkowanie zębów wyłącznie ruchem poziomym

– zbyt silne, lub zbyt słabe szczotkowanie

– nieodpowiedni dobór szczoteczki do zębów

– zapominanie o języku

Nie tylko szczoteczka i pasta

Aby prawidłowo zadbać o zęby nie możemy zapominać o ich nitkowaniu. Sama szczoteczka nie jest wstanie dokładnie  wyczyścić zębów. W przestrzeni między zębami gromadzą się więc resztki pokarmów, które usunąć może jedynie nić  dentystyczna. Należy pamiętać, że podczas nitkowania do każdej przestrzeni między zębami używamy nowej części  nitki. Czyszcząc kilkukrotnie tą samą częścią nitki pozostałe przestrzenie przenosimy po prostu bakterie w  następne miejsca.

Płyn do płukania jamy ustnej

Po dokładnym umyciu zębów warto także wypłukać jamę ustną specjalnym płynem, który nie tylko odświeży oddech ale i  dodatkowo będzie wspomagał ochronę zębów. Płyn niszczy bakterie i usuwa resztki pokarmu, a także przywraca  prawidłowy poziom pH. Dzisiaj znajdziemy wiele rodzajów płynów, które mogą dodatkowo wspierać dziąsła czy pomóc w  walce z kamieniem.

Dbanie o zęby w domu nie zwalnia od regularnych wizyt u stomatologa!

Poza indywidualną higieną jamy ustnej i zębów niezbędna jest także konsultacja stomatologiczna. Przynajmniej dwa  razy w roku powinniśmy odwiedzać dentystę, który oceni stan zębów. Podczas takich wizyt warto także (jeśli  zachodzi taka potrzeba) oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Pamiętaj, że nawet jeśli należycie dbasz o higienę  jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa pozwolą szybko wychwycić ewentualne zmiany, a co za tym idzie  przeciwdziałać dalszemu rozwojowi choroby.