Piaskowanie, to oczyszczanie zębów z osadów oraz przebarwień przy pomocy specjalnego urządzenia stomatologicznego  zwanego piaskarką. Jest to powszechnie stosowany zabieg w praktycznie wszystkich gabinetach stomatologicznych. Na  czym polega i kiedy warto go stosować?

Na czym polega piaskowanie?

Krótko ujmując zabieg piaskowania polega na skierowaniu strumienia piasku dentystycznego na zęby, za pomocą  którego usuwany jest osad nazębny. wykorzystuje się przy tym specjalne – piaskarkę. Wyrzucane pod ciśnieniem  drobinki piasku dentystycznego z wodą oczyszczają powierzchnię zębów. Zabieg ten jest zawsze uprzedzany zabiegiem  skalingu. Po piaskowaniu stomatolog powinien nałożyć warstwę tak zwanego płynnego szkliwa, które ma za zadanie  uodpornić zęby na przebarwienia i próchnicę.

Kiedy warto skorzystać z piaskowania zębów?

Piaskowanie jest zabiegiem dość powszechnym, który powinniśmy wykonywać regularnie. Należy jednak pamiętać, że  stosuje się go dopiero wtedy, kiedy na prawdę zachodzi taka potrzeba, a częstotliwość jest zależna od stanu stanu  uzębienia oraz trybu życia każdego pacjenta.

Kto powinien zainteresować się tym zabiegiem?

Zdecydowanie częściej z piaskowania korzystają osoby palące papierosy lub spożywające nadmierne ilości kawy, czy  herbaty.  W przypadku pacjentów z tego typu dietą, piaskowanie przeprowadza się nawet co kilka miesięcy. Podobnie  sytuacja dotyczy osób noszących aparat ortodontyczny, lub tych, którzy chcą się poddać zabiegowi wybielania zębów.

Czy piaskowanie boli?

Piaskowanie zębów to zabieg bezpieczny i w zasadzie bezbolesny. Zdarza się jednak, że podczas zabiegu pacjenci  odczuwają pewien dyskomfort związany z odczuwanie w ustach nieprzyjemnego smaku oraz podrażnieniem dziąseł. Jednak  w kilka chwil po zakończeniu piaskowania wszelkie podrażnienia ustępują.

Zabieg ten pozwala utrzymać zęby w należytym stanie, usunąć nagromadzoną płytkę nazębną, a nawet niewielkie ilości  kamienia nazębnego. Warto zatem stosować go regularnie, szczególnie że jego koszt nie jest wcale wysoki, waha się  w granicach od 60 do 100 złotych, zależnie od gabinetu.