Zabiegi upiększające uzębienie mają na celu nie tylko poprawić ich wygląd, ale przede wszystkim ich stan. Zdrowe  zęby to podstawa, zarówno dla dobrego samopoczucia jak i ogólnego stanu zdrowia. Jednym z takich zabiegów jest  fluoryzacja. Co to jest i na czym polega?

Fluoryzacja – co to takiego?

Fluor wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed próchnicą, zatem fluoryzacja to nic innego jak zabieg wspomagający  ochronę przed próchnicą. Pasty do zębów zawierają fluor w znacznie mniejszym stężeniu, niż fluor używany do  zabiegu profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym. Tym samym lepszą metodą zabezpieczającą zęby  przed próchnica będzie wykonanie zabiegu u stomatologa, który pokryje zęby fluorem.

Na czym polega zabieg?

Zabieg profesjonalnej fluoryzacji polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, który zawiera duże stężenie  fluoru. Dostępne są różne rodzaje aplikowania preparatu. Może to być np. w formie pianki, która podawana jest na  jednorazowych „łyżkach” dopasowanych do łuku zębowego. Zabieg ten polega na trzy minutowym przytrzymaniu „łyżki” z  pianką w ustach. W tym czasie fluor wnika w szkliwo. Kolejnym sposobem aplikacji jest pokrycie zębów specjalnym  lakierem fluorowym za pomocą aplikatora – pędzelka.

Jakie daje efekty?

Zabieg fluoryzacji przede wszystkim wzmacnia szkliwo i zabezpiecza go przez próchnicą. Jego skuteczność tra około  6 miesięcy, przy czym jeśli pacjent ma dużą skłonność do próchnicy, zabieg ten można powtarzać częściej np. co  trzy miesiące.

Reasumując zabieg ten powinien na dobre wpisać się w listę wszystkich zabiegów higienicznych wykonywanych  regularnie u swojego dentysty. Ma on niebagatelny wpływ na zdrowie zębów i może wspomóc codzienną walkę z kwasami,  które produkują bakterie próchnicze.