Z problemem przebarwień na zębach zmaga się blisko 90% społeczeństwa. U jednych mniej u innych bardziej widoczne –  ale zawsze powodują dyskomfort, który ogranicza. Wielu z nas decyduje się na ich usunięcie poprzez wybielanie  zębów. Tymczasem mało kto zastanawia się skąd tak na prawdę się one biorą?

Rodzaje przebarwień

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, to istnieją dwa rodzaje przebarwień:

– wewnątrzpochodne

Czyli takie, które powstają jeszcze w czasie rozwoju zęba.

– zewnątrzpochodne

Czyli takie, które powstają już po uformowaniu zęba.

Skąd się biorą?

Przebarwienia na zębach wywołują czynniki przebarwiające, które oddziałują na niego w trakcie jego rozwoju  (wewnątrzpochodne) lub po procesie formowania (zewnątrzpochodne). W przypadku tych drugich zalicza się do nich  między innymi dym tytoniowy, kawa, herbata czy barwniki spożywcze. Czynniki wewnątrzpochodne to w głównej mierze  antybiotyki (tetracyklin) przyjmowane w okresie tworzenia się zębów (problem szczególnie dotyczy dzieci).

Kolejnym powodem występowania przebarwień jest między innymi leczenie kanałowe. Po takim zabiegu ząb zmienia swoją  barwę na sino szarą.

Najczęściej spotykamy się z przebarwieniami wywołanymi zewnętrznymi czynnikami, takimi jak palenie papierosów czy  picie kawy oraz nieumiejętna higiena jamy ustnej. Dieta ma więc kluczowy wpływ na to jak wyglądają nasze zęby.  Niemniej jednak w przypadku tego typu przebarwień mamy również możliwość odwrócenia skutków nieodpowiedniej diety  silnie barwiącej uzębienie. Współczesna medycyna daje nam szereg możliwości, dzięki którym możemy przywrócić zębom  ich pierwotny, naturalny kolor. Zaawansowane metody wybielania zębów, pozwalają nawet na rozjaśnienie zębów  martwych, po leczeniu kanałowym.

Gdy borykamy się z przebarwieniami warto skorzystać z usługi wybielania zębów.

 Źródło: http://stomatologiatomaszewska.com/wybielanie-zebow/