Regularna i staranna higiena jamy ustnej nie jest w stanie w 100% zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Dlatego  tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykonania skalingu – czyli usunięcia  kamienia nazębnego.

Jak powstaje kamień nazębny?

Myjesz zęby po każdym posiłku, nitkujesz i płuczesz, a mimo to kamień nazębny nadal się osadza. I będzie się  osadzał, bo już po krótkim czasie od umycia zębów tworzy się na nich błona z białka. Jest ona pewnego rodzaju  matrycą, na której z kolei osadza się płytka nazębna. Po kilku godzinach osad ten możemy już wyczuć językiem.  Gromadzenie się białawego osadu i nieodpowiednie go usunięcie (np. niedokładne mycie zębów) sprawia, że  pozostawiona płytka zaczyna twardnieć – tak właśnie tworzy się kamień nazębny.

Rodzaje kamienia nazębnego

Odróżnia się dwa rodzaje kamienia nazębnego – naddziąsłowy i poddziąsłowy. Usunięcie kamienia naddziąsłowego  polega na oczyszczeniu korony zębów i jest to najczęściej wykonywany zabieg w gabinetach stomatologicznych.  Bardziej niebezpiecznym dla zębów i gorszym do usunięcia jest kamień poddziąsłowy, gdyż może prowadzić on do  wywołania stanu zapalnego, który objawia się między innymi krwawieniem podczas szczotkowania. Podczas skalingu  poddziąsłowego dentysta musi usunąć kamień, który zalega w kieszonce dziąsłowej.

Czy usuwanie kamienia boli?

Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny, rzadko zdarza się, że pacjenci skarzą się na jakikolwiek ból odczuwany  podczas skalingu.   Bywa jednak, że po wykonaniu zabiegu pacjent odczuwa chwilową nadwrażliwość zębów. Jednak  bardzo często dolegliwość ta jest likwidowana poprzez lakierowanie.

Jak często powinno się wykonywać skaling?

Kamień nazębny należy usuwać regularnie jeden do dwóch razy w roku. Są jednak przypadki, kiedy skaling wykonuje  się częściej, np. u osób palących papierosy.